Home Ofis mi Sanal Ofis mi Avantajlı? Hangisi Daha Mantıklı?Sadece vergi dairesinde gerekli olduğu için yasal adrese mi ihtiyacınız var?

Kira ve Sanal Ofis Maliyetleri ve Vergi Avantajları


Sadece yasal adrese ihtiyacınız varsa, ayda 125 ₺ ile işOfis sanal ofisimizi kullanabilirsiniz. Bu durumda bizim size kestiğimiz fatura dışında kiralama ile ilgili masrafınız olmaz. Evinizi iş adresi olarak seçtiğinizde evinize ait masrafların bir kısmını gider gösterebilirsiniz.

Hesap yaparsak;

Bizim sanal ofis ücretimiz her ay size 125 ₺ + kdv = 147,5 ₺ mâl olur. Bize 147,5 ₺ ödersiniz.
Bizden alacağınız faturayı gider olarak yazabilirsiniz.
Daha sonra siz müşterinize fatura kestiğinizde, ödeyeceğiniz vergiden 47,5 ₺ indirim yapılır.
Yani aslında işOfis Sanal Ofis size NET 100 ₺ 'ye mâl olur.

Bu Hesaplamanın Detayı Şu Şekildedir:

Bize ödediğiniz KDV'yi katma değer vergisinden mahsuplaşma şeklinde geri alabilirsiniz.
Size kestiğimiz faturadan 25 ₺ yi, kurumlar vergisinden mahsuplaşma şeklinde geri alabilirsiniz.
Ayrıca, biz size fatura kestiğimiz için KİRA STOPAJ VERGİSİ ödemezsiniz.


Home ofis ise; eğer bir odayı şirketinize adres gösterirseniz ve o "odanın" kirası 125 ₺ ise size aylık 125 ₺ kira + aylık 31 ₺ stopaj vergisi = NET maliyeti 156 ₺ olur.Anonim ve Limited Şirketler resmi işyeri adresi olarak home ofis kullanamaz.


İcra, Borçlar ve Evden Tahliye Riski


Kat mülkiyeti kanununa göre site ve apartmanlarda işyeri/şirket açılması yasaktır. Oturduğunuz evde kiracıysanız, evinizi home ofis olarak göstermeden önce mutlaka ev sahibiniz ile de yazılı veya sözlü mutabakata varmanız, site/apartman yönetiminden de izin almanız gerekir. Aksi halde, şirketiniz hakkında herhangi bir şikayet durumunda, home ofis çalışmanızı durdurup, şirket adresini başka bir adrese taşımanız gerekir.Vergi Dairesi'nin Şirket Adresinde Yoklama Yapması


Şirket kuruluşu yapıldıktan sonra, iş ve adres kontrolü için vergi dairesinden işyeri adresine yoklama memuru gelir. işOfis sanal ofis, vekaletinizle sizin adınıza vergi dairesi yoklamanızı yapar. Sonra başka zamanlarda da, bir vergi borcu için veya herhangi bir konuda sizin adınıza kapalı bir zarfla gelen resmi tebligatı teslim almak için işOfis sanal ofis iyi bir çözümdür.

Müşterilerinizin sizi araması gibi durumlarda telefon hizmeti, gelen giden evraklarınız için kargo hizmeti veya toplantı odası kullanımı gibi ihtiyaçlarınız için işOfis sanal ofis kullanmak daha mantıklıdır.


Ana Sayfa

Bunları da incelemek isteyebilirsiniz:

Sanal Ofis Nedir?
Sanal Ofis Kullanmanın Avantajları Nelerdir?